الگوریتم گوگل پنگوئن چیست و تاثیر آن بر فروشگاه های اینترنتی

گوگل پنگوئن بخشی از الگوریتم جستجوی هسته گوگل
اگر صاحب یک فروشگاه یا یک توسعه دهنده یا یک بازاریاب هستید ،احتمالا با این خبر رو به رو شده اید که در سال های اخیر گوگل به این الگوریتم بروز رسانی شده است.

در این مقاله درباره گوگل پنگوئن و افرادی که اطلاعی درباره این الگوریتم ندارند صحبت می شود وآپدیت های جدید در این توسعه اطلاع رسانی می شود.

– گوگل پنگوئن چیست؟

پروژه گوگل پنگوئن (در آوریل 2012) بدین منظور راه اندازی شد تا سایت هایی که سرچ های نتایج گوگل را اسپم می کنند یا افرادی که بک لینک (یک تکنیک قدیمی برای ارجاع یک کلمه کلیدی از سایت پربازدید به سایت هدف جهت بالا بردن نتایج گوگل) خریداری می کنند واین لینک ها را در شبکه های خود به فروش می گذارند ( تکنیک کلاه سیاه (Black Hat) سئو) را شناسایی و در جستجوی گوگل نتایج آنها را کاهش دهد یا حذف کند.

اگر سایتی، از سایت هایی که اسپم هستند و کیفیت پایینی در لینک ها دارند، بک لینک بگیرد نباید انتظار داشت در گوگل در هر زمانی نتایج خوبی بگیرد و آینده سایت در خطر خواهد بود.

گوگل پنگوئن معمولا خودرا آپدیت می کند و تشخیص اینکه چگونه سایت از الگوریتم پنگوئن در گوگل امتیاز منفی می گیرد در برخی موارد بسیار دشوار است. اگر سایت توسط گوگل پنگوئن شناسائی شود به دلیل پیچیدگی های این الگوریتم باید زمان زیادی بگذرد تا بروز رسانی توسعه بعدی پنگوئن که الگوریتم های جدید اضافه می شود دوباره سایت را چک کند و رنک منفی که گرفته شده جبران شود، حتی اگر لینک های بدی که باعث امتیاز منفی شده پاک شوند.

– و اما در مورد اینکه گوگل پنگوئن در هسته اصلی الگوریتم گوگل همراه شده چه تاثیری بر این جریان گذاشته است؟!

در 23 سپتامبر گوگل اطلاع می دهد به وبمسترها که پنگوئن الگوریتمی از هسته جستجوی گوگل شده است وبا توجه به این موضوع تغییراتی که اتفاق می افتد سریع تر بررسی می شود. این موضوع به سایت هایی که پنالتی شده اند (به دلیل خواسته یا ناخواسته جزو سایت های black hat شناسایی شده اند) کمک می کند سریع تر ریکاور شوند واطلاعاتشان دوباره توسط گوگل دریافت شود ودوباره در گوگل ایندکس شوند. این واقعا بهتر است که یکسال صبر کنند تا دوباره سایتشان درگوگل ریکاور شود. همچنین گوگل این نکته را خاطر نشان کرده که در حال حاضر گوگل پنگوئن برای همه زبان ها موجود است.

– چگونه می توانیم لینک هایی که به باعث افت سئو سایت ما شده را حذف کنیم؟

با توجه به این که این الگوریتم به هسته گوگل اضافه شده نگران نباشید، می توان لینک هایی که به سایت شده اند را با ابزار پیشنهادهای زیر و یا ابزارهای برخی از سایت ها بررسی و حذف کرد مانند:

Moz’s Open Site Explorer

Google Search Console

Ahrefs

تمام لینک هایی که به نظر اسپم می باشند و ناخواسته سایت را لینک کرده اند باید حذف شوند تاسایت ها از آسیب آپدیدت های گوگل پنگوئن در امان بمانند. در مرحله اول می توان با تماس با مدیر آن سایت که بک لینک شده است درخواست شود که لینک را حذف کند. اگر هیچ پاسخی دریافت نشد می توان از ابزار Googles disavow tool در گوگل وب مستراستفاده کرد. (لازم هست قبل از کلیک روی کلمه لینک شده در متن داخل اکانت وب مستر خود وارد شده باشید.)
با این ابزار یک فایل متنی ایجاد کرده ولینک هایی که باید توسط گوگل نادیده گرفته شود را عنوان می کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید از راهنمای گوگل نیز استفاده کرد.
ناگفته نماند در خیلی موارد دیده شده در بخش Crawl error در گوگل وب مستر کاربران بک لینک از سایتی گرفتن که در سایتشون محتوایی وجود نداره و باعث خطای 404 به صورت ناخواسته شده اند . این ابزار کمک می کند تا این مشکلات نیز برطرف شود.

توجه شود که تنها فاکتور سئو گوگل پنگوئن نیست و حذف بک لینک ها تنها راهکار بهبود سئو نیست. گوگل دویست پارامتر مهم دیگر نیز دارد که رتبه سایت را در گوگل مشخص می کند! توجه به این نکته مهم است که سایت با توجه به همه پارامترها بهینه شود تا فقط به یک پارامتر توجه شود.

About admin

Check Also

برندینگ یا برندسازی چیست؟

پروسه ساخت یک نام منحصر بفرد و فرآیند ایجاد یک تصویر ذهنی ماندگار در مشتریان …